Stackpole Electronics Inc. CSNL1206FT10L0
CSNL1206FT10L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSNL1206FT10L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
CSNL1206FT10L0.pdf
Availability of CSNL1206FT10L0
QUANTITY
CSNL1206FT10L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSNL1206FT10L0
Internal Part NumberEIS-CSNL1206FT10L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductMetal Element Surface Mount Chip Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSNL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSNL1206FT10L0
Related LinksCSNL120, CSNL1206FT10L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSNL1206FT10L0 Details Description
Related parts for CSNL1206FT10L0
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ANALOG DELAY LINE TRPL 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 675V 8KA DISC 24MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 4000K 80CRI datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf