TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W13-98SN
DTS20W13-98SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W13-98SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W13-98SN.pdf
Availability of DTS20W13-98SN
QUANTITY
DTS20W13-98SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W13-98SN
Internal Part NumberEIS-DTS20W13-98SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W13-98SN
Related LinksDTS20W, DTS20W13-98SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W13-98SN Details Description
Related parts for DTS20W13-98SN
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 7MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf