Stackpole Electronics Inc. CSS2728FT15L0
CSS2728FT15L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSS2728FT15L0
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 3W 2728
Datasheet Download
CSS2728FT15L0.pdf
Availability of CSS2728FT15L0
QUANTITY
CSS2728FT15L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS2728FT15L0
Internal Part NumberEIS-CSS2728FT15L0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseWide 2827 (7067 Metric), 2728
Supplier Device Package2728
Size / Dimension0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height0.049" (1.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS2728FT15L0
Related LinksCSS272, CSS2728FT15L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSS2728FT15L0 Details Description
Related parts for CSS2728FT15L0
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MOD INLET STR GND W/3MM SCRW PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.5A datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf