Copal Electronics CT6EF205
CT6EF205 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EF205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EF205.pdf
Availability of CT6EF205
QUANTITY
CT6EF205 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EF205
Internal Part NumberEIS-CT6EF205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EF205
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeBack Side Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.413" Dia x 0.299" H (10.50mm x 7.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EF205
Related LinksCT6E, CT6EF205 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EF205 Details Description
Related parts for CT6EF205
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 1/4" MALE - RCA MALE 10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf