Copal Electronics CT6ES105
CT6ES105 picture photo
Mfg. Part Number
CT6ES105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6ES105.pdf
Availability of CT6ES105
QUANTITY
CT6ES105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6ES105
Internal Part NumberEIS-CT6ES105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6ES105
Standard Package200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6ES105
Related LinksCT6E, CT6ES105 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6ES105 Details Description
Related parts for CT6ES105
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 1KW datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FPA/C DO 693MDL730 1.0M datasheet.pdf
GK,NICU,NRS,PU,V0,DSH datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf