Omron Automation & Safety CV500-RT211
CV500-RT211 picture photo
Mfg. Part Number
CV500-RT211
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
INTERFACE MODULE REMOTE SLAVE
Datasheet Download
CV500-RT211.pdf
Availability of CV500-RT211
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CV500-RT211 Order Process
Ship out your order
Specifications of CV500-RT211
Internal Part NumberEIS-CV500-RT211
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesCV500
TypeInterface Module
For Use With/Related ProductsCV500, CV1000, CV2000, CVM1 Series
Number of Inputs and Type-
Number of Outputs and Type-
Voltage - Supply-
Mounting TypeBackplane
Termination StyleFiber Optic, Screw Terminal
Features-
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CV500-RT211
Related LinksCV500, CV500-RT211 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CV500-RT211 Details Description
Related parts for CV500-RT211
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
GIGA-MINIMC, TX/SX-MM850-SC (TX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf