Vishay/Dale CW01015K00JE73
CW01015K00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01015K00JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01015K00JE73.pdf
Availability of CW01015K00JE73
QUANTITY
CW01015K00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01015K00JE73
Internal Part NumberEIS-CW01015K00JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01015K00JE73
Related LinksCW01015, CW01015K00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01015K00JE73 Details Description
Related parts for CW01015K00JE73
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
BUSHING 0.205" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" RBW JACKP datasheet.pdf