Vishay/Dale CW010169R0KE73
CW010169R0KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW010169R0KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010169R0KE73.pdf
Availability of CW010169R0KE73
QUANTITY
CW010169R0KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010169R0KE73
Internal Part NumberEIS-CW010169R0KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010169R0KE73
Related LinksCW01016, CW010169R0KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010169R0KE73 Details Description
Related parts for CW010169R0KE73
CONN HEADER LOPROFILE 18POS .100 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 556K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
MOD EVAL DSP 100MHZ TMS320VC5409 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf