Vishay/Dale CW01020R00KB12
CW01020R00KB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01020R00KB12
Brief Description
RES 20 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01020R00KB12.pdf
Availability of CW01020R00KB12
QUANTITY
CW01020R00KB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01020R00KB12
Internal Part NumberEIS-CW01020R00KB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01020R00KB12
Related LinksCW01020, CW01020R00KB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01020R00KB12 Details Description
Related parts for CW01020R00KB12
FUSE CERAMIC 2.5A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC20H/AE20G/AKC20H datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf