Vishay/Dale CW01068K00KE12
CW01068K00KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01068K00KE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01068K00KE12.pdf
Availability of CW01068K00KE12
QUANTITY
CW01068K00KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01068K00KE12
Internal Part NumberEIS-CW01068K00KE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01068K00KE12
Related LinksCW01068, CW01068K00KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01068K00KE12 Details Description
Related parts for CW01068K00KE12
IDC CABLE - AKR40H/AE40M/X datasheet.pdf
TOOL ALUM CABLE SEWING NEEDLE datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 44POS DL SR 30AU datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH LP SD 16TSSOP datasheet.pdf
C/A 2.0MM SM LC-SC 2.65 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC TCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf