Bourns Inc. CW160808-18NJ
CW160808-18NJ picture photo
Mfg. Part Number
CW160808-18NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM
Datasheet Download
CW160808-18NJ.pdf
Availability of CW160808-18NJ
QUANTITY
CW160808-18NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CW160808-18NJ
Internal Part NumberEIS-CW160808-18NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW160808 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW160808
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance18nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm
Q @ Freq30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW160808-18NJ
Related LinksCW1608, CW160808-18NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW160808-18NJ Details Description
Related parts for CW160808-18NJ
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TWEEZER FLAT SPADE 4.53" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 5V OUT SIP4 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND RD,GN,BLU SMD datasheet.pdf
CONTROL LOG 24 IN 16OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.60-3.6V datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf