Panasonic Electronic Components ECA-2VHG4R7B
ECA-2VHG4R7B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2VHG4R7B
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2VHG4R7B.pdf
Availability of ECA-2VHG4R7B
QUANTITY
ECA-2VHG4R7B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2VHG4R7B
Internal Part NumberEIS-ECA-2VHG4R7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2VHG4R7B
Related LinksECA-2V, ECA-2VHG4R7B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2VHG4R7B Details Description
Related parts for ECA-2VHG4R7B
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 30POS .049 SMT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 500MA 2.22 OHM datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf