CW Industries CWN-300-34-0021
CWN-300-34-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-300-34-0021
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 34PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-300-34-0021.pdf
Availability of CWN-300-34-0021
QUANTITY
CWN-300-34-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-300-34-0021
Internal Part NumberEIS-CWN-300-34-0021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesCWN
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-300-34-0021
Related LinksCWN-300, CWN-300-34-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-300-34-0021 Details Description
Related parts for CWN-300-34-0021
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 7/8" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINARY COUNT 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 34 POS datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf