CW Industries CWR-183-25-0021
CWR-183-25-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-183-25-0021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
CWR-183-25-0021.pdf
Availability of CWR-183-25-0021
QUANTITY
CWR-183-25-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-183-25-0021
Internal Part NumberEIS-CWR-183-25-0021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating1A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-183-25-0021
Related LinksCWR-183, CWR-183-25-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-183-25-0021 Details Description
Related parts for CWR-183-25-0021
IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 95MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
070 MLC W-W PLUG HSG 3P F/A datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL INLINE M23 RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf