Vishay/Sprague CWR26HB107KBHB
CWR26HB107KBHB picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HB107KBHB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HB107KBHB.pdf
Availability of CWR26HB107KBHB
QUANTITY
CWR26HB107KBHB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HB107KBHB
Internal Part NumberEIS-CWR26HB107KBHB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HB107KBHB
Related LinksCWR26HB, CWR26HB107KBHB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HB107KBHB Details Description
Related parts for CWR26HB107KBHB
SWITCH OCTAL ROTARY DIP SMD 50V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT MONO 18-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf
VARISTOR 880V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 22POS datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 310MA 1.05 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf