Vishay/Sprague CWR26HC107MBHB\HR
CWR26HC107MBHB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC107MBHB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HC107MBHB\HR.pdf
Availability of CWR26HC107MBHB\HR
QUANTITY
CWR26HC107MBHB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC107MBHB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC107MBHB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC107MBHB\HR
Related LinksCWR26HC1, CWR26HC107MBHB\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC107MBHB\HR Details Description
Related parts for CWR26HC107MBHB\HR
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 2A SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
GATOR WRAP 6" BLACK 75' datasheet.pdf