Vishay/Sprague CWR26MC106MCHB\HR
CWR26MC106MCHB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MCHB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MCHB\HR.pdf
Availability of CWR26MC106MCHB\HR
QUANTITY
CWR26MC106MCHB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MCHB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MCHB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MCHB\HR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106MCHB\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MCHB\HR Details Description
Related parts for CWR26MC106MCHB\HR
RES 20 OHM 5% 12W TUBULAR WW datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ SFU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A WPAK datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 30POS datasheet.pdf