Vishay/Sprague CWR26MH106KBHB\PR
CWR26MH106KBHB\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MH106KBHB\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MH106KBHB\PR.pdf
Availability of CWR26MH106KBHB\PR
QUANTITY
CWR26MH106KBHB\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MH106KBHB\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MH106KBHB\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MH106KBHB\PR
Related LinksCWR26MH1, CWR26MH106KBHB\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MH106KBHB\PR Details Description
Related parts for CWR26MH106KBHB\PR
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS 3.3V datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.51K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
330UF 500V 35X45MM 105C 3000H datasheet.pdf