Cree Inc. CXA1507-0000-000F00F227F
CXA1507-0000-000F00F227F picture photo
Mfg. Part Number
CXA1507-0000-000F00F227F
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED XLAMP CXA WHITE
Datasheet Download
CXA1507-0000-000F00F227F.pdf
Availability of CXA1507-0000-000F00F227F
QUANTITY
CXA1507-0000-000F00F227F Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1507-0000-000F00F227F
Internal Part NumberEIS-CXA1507-0000-000F00F227F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCXA Family Soldering/Handling
Design ResourcesCXA1507/PAR30 Reference Design
Lighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA1507
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test705 lm (680 lm ~ 730 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test98 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1507-0000-000F00F227F
Related LinksCXA1507-0000, CXA1507-0000-000F00F227F Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1507-0000-000F00F227F Details Description
Related parts for CXA1507-0000-000F00F227F
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 510 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45 PLUG-PLUG .61M datasheet.pdf
1500UF 35V 12,5X35MM 105C 8000H datasheet.pdf