Cree Inc. CXB1507-0000-000F0UF427H
CXB1507-0000-000F0UF427H picture photo
Mfg. Part Number
CXB1507-0000-000F0UF427H
Brief Description
LED COB CXB1507 2700K WHT SMD
Datasheet Download
CXB1507-0000-000F0UF427H.pdf
Availability of CXB1507-0000-000F0UF427H
QUANTITY
CXB1507-0000-000F0UF427H Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB1507-0000-000F0UF427H
Internal Part NumberEIS-CXB1507-0000-000F0UF427H
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test755 lm (730 lm ~ 780 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test105 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB1507-0000-000F0UF427H
Related LinksCXB1507-0000, CXB1507-0000-000F0UF427H Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB1507-0000-000F0UF427H Details Description
Related parts for CXB1507-0000-000F0UF427H
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 6NS 80QFP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 0505VOUT datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE LOCKING 4PDT datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf