| Internal Part Number | EIS-CXN0.75SV | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Flexo® Chrome | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 0.750" (19.05mm) | |
| Diameter - Maximum | 1.375" (34.90mm) | |
| Length | 200' (61.0m) | |
| Material | Mylar® | |
| Features | Chrome X-tra Coverage | |
| Color | Silver | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CXN0.75SV | |
| Related Links | CXN0, CXN0.75SV Datasheet, Techflex Distributor | |
 | 55678-2 | CONN RING 10-12 AWG #1/4 P-GRIP | datasheet.pdf | |
 | 299-43-312-11-001000 | CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD | datasheet.pdf | |