Cypress Semiconductor CY62167DV18LL-55BVXIT
CY62167DV18LL-55BVXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY62167DV18LL-55BVXIT
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 55NS 48VFBGA
Datasheet Download
CY62167DV18LL-55BVXIT.pdf
Availability of CY62167DV18LL-55BVXIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY62167DV18LL-55BVXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62167DV18LL-55BVXIT
Internal Part NumberEIS-CY62167DV18LL-55BVXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMoBL®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (1M x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.65 V ~ 2.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62167DV18LL-55BVXIT
Related LinksCY62167DV1, CY62167DV18LL-55BVXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62167DV18LL-55BVXIT Details Description
Related parts for CY62167DV18LL-55BVXIT
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 50PS GOLD SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 283MA 590 MOHM datasheet.pdf