Cypress Semiconductor CY7C0241-15AXCT
CY7C0241-15AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C0241-15AXCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72KBIT 15NS 100TQFP
Datasheet Download
CY7C0241-15AXCT.pdf
Availability of CY7C0241-15AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C0241-15AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C0241-15AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C0241-15AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size72K (4K x 18)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C0241-15AXCT
Related LinksCY7C024, CY7C0241-15AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C0241-15AXCT Details Description
Related parts for CY7C0241-15AXCT
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SPI DRIVER RELAY CTRL PDSO-24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 15A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 8V 2917 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 76MM datasheet.pdf
BCF 3.81/08/180 SN BK BX datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf