Cypress Semiconductor CY7C1021DV33-10BVXI
CY7C1021DV33-10BVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1021DV33-10BVXI
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 10NS 48VFBGA
Datasheet Download
CY7C1021DV33-10BVXI.pdf
Availability of CY7C1021DV33-10BVXI
QUANTITY
CY7C1021DV33-10BVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1021DV33-10BVXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1021DV33-10BVXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 15/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package480
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1021DV33-10BVXI
Related LinksCY7C1021D, CY7C1021DV33-10BVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1021DV33-10BVXI Details Description
Related parts for CY7C1021DV33-10BVXI
DIP CABLE - CDR40G/AE40M/CDR40G datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 10A 120VAC datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 40 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MTR300 DIE 120MM2 COPPER LUGS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM SMD datasheet.pdf