Cypress Semiconductor CY7C12451KV18-400BZXC
CY7C12451KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C12451KV18-400BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C12451KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C12451KV18-400BZXC
QUANTITY
CY7C12451KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C12451KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C12451KV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size36M (1M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C12451KV18-400BZXC
Related LinksCY7C12451K, CY7C12451KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C12451KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C12451KV18-400BZXC
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 300W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 253MA 1.87 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf