Cypress Semiconductor CY7C1318KV18-300BZXC
CY7C1318KV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1318KV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1318KV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C1318KV18-300BZXC
QUANTITY
CY7C1318KV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1318KV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1318KV18-300BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1318KV18-300BZXC
Related LinksCY7C1318KV, CY7C1318KV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1318KV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C1318KV18-300BZXC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN RING POWER 14-18AWG datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Switch) Automotive, Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V KBPCW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
D4N-2D72 datasheet.pdf
Connector Socket 99 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf