Cypress Semiconductor CY7C1353F-100AC
CY7C1353F-100AC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1353F-100AC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1353F-100AC.pdf
Availability of CY7C1353F-100AC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1353F-100AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1353F-100AC
Internal Part NumberEIS-CY7C1353F-100AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1353F-100AC
Related LinksCY7C135, CY7C1353F-100AC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1353F-100AC Details Description
Related parts for CY7C1353F-100AC
FIXED IND 8.2UH 9A 9 MOHM TH datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPA751 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.9V 10MLF datasheet.pdf
CONN MICRO SD/SIM CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 136MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf