Cypress Semiconductor CY7C1361C-100BGC
CY7C1361C-100BGC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1361C-100BGC
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA
Datasheet Download
CY7C1361C-100BGC.pdf
Availability of CY7C1361C-100BGC
QUANTITY
CY7C1361C-100BGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1361C-100BGC
Internal Part NumberEIS-CY7C1361C-100BGC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1361C-100BGC
Related LinksCY7C1361, CY7C1361C-100BGC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1361C-100BGC Details Description
Related parts for CY7C1361C-100BGC
KNOB CLR GLOSS.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
IC VIDEO LINK EXTENDER 81BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO-215AA datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7S 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC AMP PWM 100V 20A 10DIP datasheet.pdf