Cypress Semiconductor CY7C1512KV18-333BZXI
CY7C1512KV18-333BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512KV18-333BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512KV18-333BZXI.pdf
Availability of CY7C1512KV18-333BZXI
QUANTITY
CY7C1512KV18-333BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512KV18-333BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1512KV18-333BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512KV18-333BZXI
Related LinksCY7C1512KV, CY7C1512KV18-333BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512KV18-333BZXI Details Description
Related parts for CY7C1512KV18-333BZXI
TRANS PNP 150V 1A SOT-223 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5"L X 1.85"W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
IC CODE HOPP ENCODER 15FUNC 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 280KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OMNIKEY PCLINK 3-5.5V 32VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES 4.7K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf