Cypress Semiconductor CY7C1568KV18-550BZXI
CY7C1568KV18-550BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1568KV18-550BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1568KV18-550BZXI.pdf
Availability of CY7C1568KV18-550BZXI
QUANTITY
CY7C1568KV18-550BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1568KV18-550BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1568KV18-550BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1568KV18-550BZXI
Related LinksCY7C1568KV, CY7C1568KV18-550BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1568KV18-550BZXI Details Description
Related parts for CY7C1568KV18-550BZXI
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SHUTTLE PUSHER datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20QFN datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf