FFF D15P24A6GV00LF
D15P24A6GV00LF picture photo
Mfg. Part Number
D15P24A6GV00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
D15P24A6GV00LF.pdf
Availability of D15P24A6GV00LF
QUANTITY
D15P24A6GV00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P24A6GV00LF
Internal Part NumberEIS-D15P24A6GV00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDelta D Male Contacts 07/Oct/2015
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P24A6GV00LF
Related LinksD15P24A, D15P24A6GV00LF Datasheet, FFF Distributor
D15P24A6GV00LF Details Description
Related parts for D15P24A6GV00LF
30-AWG WHITE 50 FT ROLL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO-214AA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
BUDG 12-10 RECT 8 datasheet.pdf
Low Capacitance, 16- and 8-Channel +-15 V/+12 V iCMOS Multiplexers IC datasheet.pdf