E-Switch D16EER110GRN
D16EER110GRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EER110GRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER110GRN.pdf
Availability of D16EER110GRN
QUANTITY
D16EER110GRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER110GRN
Internal Part NumberEIS-D16EER110GRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER110GRN
Related LinksD16EER, D16EER110GRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER110GRN Details Description
Related parts for D16EER110GRN
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS STR .050" GOLD datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATA SEL/MUX 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 10W datasheet.pdf
FIBER 3MM COAX REFLECT R1 RADIUS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5+PE INLINE PIN datasheet.pdf
SCD DPX JPR MM 50/125 3MM RSR 1M datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf