E-Switch D16EER110GRN
D16EER110GRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EER110GRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER110GRN.pdf
Availability of D16EER110GRN
QUANTITY
D16EER110GRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER110GRN
Internal Part NumberEIS-D16EER110GRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER110GRN
Related LinksD16EER, D16EER110GRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER110GRN Details Description
Related parts for D16EER110GRN
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HOUSING PH 14POS 2MM WHITE datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 109 MIX 5C5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CORD 3COND BLK SWISS UNSHLD 1.8M datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT CAP HSNG 3POS BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf