Murata Electronics North America D1U3CS-D-1600-12-HC4EC
D1U3CS-D-1600-12-HC4EC picture photo
Mfg. Part Number
D1U3CS-D-1600-12-HC4EC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC 1600W 12V 3.3V
Datasheet Download
D1U3CS-D-1600-12-HC4EC.pdf
Availability of D1U3CS-D-1600-12-HC4EC
QUANTITY
D1U3CS-D-1600-12-HC4EC Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U3CS-D-1600-12-HC4EC
Internal Part NumberEIS-D1U3CS-D-1600-12-HC4EC
FamilyDC DC Converters
Series-
PackagingBox
TypeFront End
Voltage - Input-40 ~ -72 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 133A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)1600W
ApplicationsITE (Commercial)
Mounting TypeRack Mount
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Efficiency93%
Package / CaseModule
Size / Dimension11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Power (Watts) - Max1600W
ApprovalsCB, cCSAus, CE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U3CS-D-1600-12-HC4EC
D1U3CS-D-1600-12-HC4EC Details Description
Related parts for D1U3CS-D-1600-12-HC4EC
INS. TOOL ADAP. ASSY 2 ROW datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 340MA 3.84 OHM datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
A5 1.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 8 BLANK BK datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf