Murata Electronics North America GRM1557U1H7R9DZ01D
GRM1557U1H7R9DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H7R9DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.9PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H7R9DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H7R9DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H7R9DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H7R9DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H7R9DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H7R9DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H7R9DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H7R9DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H7R9DZ01D
RES 820K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STD WHITE 11.5" datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf