Murata Electronics North America D1U86G-W-460-12-HB4DC
D1U86G-W-460-12-HB4DC picture photo
Mfg. Part Number
D1U86G-W-460-12-HB4DC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 460W
Datasheet Download
D1U86G-W-460-12-HB4DC.pdf
Availability of D1U86G-W-460-12-HB4DC
QUANTITY
D1U86G-W-460-12-HB4DC Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U86G-W-460-12-HB4DC
Internal Part NumberEIS-D1U86G-W-460-12-HB4DC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Front End Pitch Pack
Featured ProductD1U86G-W-460-12-HxxDC Series AC/DC Front-End Power Supply
Standard Package9
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesD1U86G-W-460
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)38.3A
Power (Watts)460W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension9.52" L x 3.40" W x 1.60" H (241.56mm x 86.40mm x 40.52mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, cCSAus, CE, TUVgs
Power (Watts) - Max460W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U86G-W-460-12-HB4DC
D1U86G-W-460-12-HB4DC Details Description
Related parts for D1U86G-W-460-12-HB4DC
RES 1.1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015A/H1502TR 3" datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF09G/AF09/AFF09G datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W DO15 datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf