Vishay Sfernice D2TO020C39R00JRE3
D2TO020C39R00JRE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020C39R00JRE3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 20W TO263
Datasheet Download
D2TO020C39R00JRE3.pdf
Availability of D2TO020C39R00JRE3
QUANTITY
D2TO020C39R00JRE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020C39R00JRE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020C39R00JRE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesD2TO20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020C39R00JRE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020C39R00JRE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020C39R00JRE3 Details Description
Related parts for D2TO020C39R00JRE3
TERM BLOCK PCB 5.08MM 22POS OR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 4SIP datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADE MK9P-MKPUA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf