TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26PD-LC
D38999/20FE26PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FE26PD-LC.pdf
Availability of D38999/20FE26PD-LC
QUANTITY
D38999/20FE26PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26PD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FE26PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26PD-LC Details Description
Related parts for D38999/20FE26PD-LC
CONN PLUG ADPT 20PIN ROUND TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.6A 19 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7.5A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 101W datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 750MA 309 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 10POS datasheet.pdf