TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH21HC
D38999/20FH21HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FH21HC.pdf
Availability of D38999/20FH21HC
QUANTITY
D38999/20FH21HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21HC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21HC
Related LinksD38999/, D38999/20FH21HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH21HC Details Description
Related parts for D38999/20FH21HC
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DISTRIBUTION 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 600 MOHM TH datasheet.pdf