TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH55HC
D38999/20FH55HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH55HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FH55HC.pdf
Availability of D38999/20FH55HC
QUANTITY
D38999/20FH55HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH55HC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH55HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH55HC
Related LinksD38999/, D38999/20FH55HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH55HC Details Description
Related parts for D38999/20FH55HC
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSMITTER 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.72A 315 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP SOT-23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.22A 85 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf