Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD19AN
D38999/20JD19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20JD19AN.pdf
Availability of D38999/20JD19AN
QUANTITY
D38999/20JD19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD19AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD19AN
Related LinksD38999/, D38999/20JD19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD19AN Details Description
Related parts for D38999/20JD19AN
IC ADC 12BIT MONO LP 24-SOIC datasheet.pdf
IC FILTER ELLIPTIC LOWPASS 8SOIC datasheet.pdf
RELAY REED 3PDT 250MA 5V datasheet.pdf
CABLE TIE MINI NAT 6.2" datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
ANALOG INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 42POS datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 18GHZ datasheet.pdf