Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG39JN
D38999/20JG39JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG39JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG39JN.pdf
Availability of D38999/20JG39JN
QUANTITY
D38999/20JG39JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG39JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG39JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG39JN
Related LinksD38999/, D38999/20JG39JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG39JN Details Description
Related parts for D38999/20JG39JN
RES 125 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:22 2GHZ 64TQFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 22POS datasheet.pdf
ANT CELL/PCS/GPS TRI BAND 1.25" datasheet.pdf