Souriau Connection Technology D38999/20JJ29SB
D38999/20JJ29SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ29SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ29SB.pdf
Availability of D38999/20JJ29SB
QUANTITY
D38999/20JJ29SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ29SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ29SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ29SB
Related LinksD38999/, D38999/20JJ29SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JJ29SB Details Description
Related parts for D38999/20JJ29SB
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 47MH .3A SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 34POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 13.3VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 370V RADIAL datasheet.pdf