Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ43PA
D38999/20JJ43PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ43PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ43PA.pdf
Availability of D38999/20JJ43PA
QUANTITY
D38999/20JJ43PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ43PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ43PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ43PA
Related LinksD38999/, D38999/20JJ43PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ43PA Details Description
Related parts for D38999/20JJ43PA
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
IC OCT BUS TXRX 3ST 20SO datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 28DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
TRANSFORMER FORWARD 128UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf