TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WB2SE
D38999/20WB2SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WB2SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WB2SE.pdf
Availability of D38999/20WB2SE
QUANTITY
D38999/20WB2SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WB2SE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WB2SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WB2SE
Related LinksD38999/, D38999/20WB2SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WB2SE Details Description
Related parts for D38999/20WB2SE
FIXED IND 22UH 410MA 840 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIFF TXRX 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADC1412D datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf