Amphenol Aerospace Operations D38999/20WC98JN
D38999/20WC98JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WC98JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WC98JN.pdf
Availability of D38999/20WC98JN
QUANTITY
D38999/20WC98JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WC98JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WC98JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WC98JN
Related LinksD38999/, D38999/20WC98JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WC98JN Details Description
Related parts for D38999/20WC98JN
KEYPAD 16 KEY ILLUM RED/GREEN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 5MFP datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M5 WOBBLE STICK 1M datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 20MHZ 8TDFN datasheet.pdf
ATTENUATOR N 18GHZ 50OHM 6DB datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 450VDC RADIAL5 datasheet.pdf