TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WD35BD
D38999/20WD35BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WD35BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WD35BD.pdf
Availability of D38999/20WD35BD
QUANTITY
D38999/20WD35BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WD35BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WD35BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WD35BD
Related LinksD38999/, D38999/20WD35BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WD35BD Details Description
Related parts for D38999/20WD35BD
Crystal 4.9152MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SMINI4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 32V T/H datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf