Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE6PA
D38999/20WE6PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WE6PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WE6PA.pdf
Availability of D38999/20WE6PA
QUANTITY
D38999/20WE6PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WE6PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WE6PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WE6PA
Related LinksD38999/, D38999/20WE6PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WE6PA Details Description
Related parts for D38999/20WE6PA
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GASKET FOR FW & USB SQ FLNG RCPT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO204AL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT M-F datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 475MA 560 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R059FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
20UF 200V 11X38 85C AXI datasheet.pdf