TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG11BC
D38999/20WG11BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG11BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WG11BC.pdf
Availability of D38999/20WG11BC
QUANTITY
D38999/20WG11BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG11BC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG11BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG11BC
Related LinksD38999/, D38999/20WG11BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG11BC Details Description
Related parts for D38999/20WG11BC
RES 13.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
KIT EVALUATION NCV7052X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf