TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ43AB
D38999/20WJ43AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ43AB.pdf
Availability of D38999/20WJ43AB
QUANTITY
D38999/20WJ43AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43AB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ43AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ43AB Details Description
Related parts for D38999/20WJ43AB
FIXED IND 56UH 14.4A 19 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.7A TO220-5 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ25A/AE25/AFJ25A datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 149MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RECT BRIDGE FAST 3PHASE I4-PAC-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 8POS BLACK datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf